Hand to hand

Przyszłością designu i gospodarki są niewielkie, elastyczne przedsiębiorstwa – twierdzi Oskar Zięta, prowadzący warsztaty ‘Explosions’ podczas Gdynia Design Days w Warszawie. Przy niskich kosztach nowoczesnych technologii produkcja możliwa jest wszędzie – liczy się więc otwartość i twórcza reakcja na dynamiczne zmiany. W projektowaniu oznacza to w prostej linii powrót do ręcznej roboty. Czy to wstępna praca z materiałem, czy modelowanie lub dopieszczanie detali – hand-made ma się całkiem dobrze. ‘Myślenie manualne’ jako podstawa warsztatu projektanta kształtuje tzw. mięsień projektowy – tym sprawniejszy, im bardziej wyćwiczony.

Z ilu śrubek składa się piekarnik? Ile waży komórka? Czy plastik sprzed 20 lat to ten sam co teraz? Każdy przedmiot powstał w określonym miejscu i czasie – jako wytwór konkretnej kultury, technologii, obyczajowości. Żeby go odkodować, trzeba zajrzeć do wnętrza. Poznać budowę, funkcje, zależności. Rozkręcić własnoręcznie każdą śrubkę. Potem skręcić i sprawdzić czy działa. Po co? By projektować lepiej, sprawniej, ergonomiczniej. Z troską o drugie życie przedmiotu, gdy jego wartość użytkowa będzie już znikoma.
Bo żeby opowiadać nowe historie, warto wsłuchać się w te, które jeszcze wybrzmiewają.

Na warsztatach, ręka w rękę, dokonaliśmy rozbioru na części dwóch piekarników firmy Amica i złożyliśmy je ponownie, tworząc tzw. schematy wybuchowe. Pod opieką Oskara i studentek SoF (Weroniki Matwiej, Kasi Koniecznej, Zofii Napierały) pracowali w pocie czoła uczestnicy warsztatów – studenci kierunków projektowych, projektanci, sympatycy designu i kreatywnych technik.

W ramach festiwalu Gdynia Design Days pokazana została także wystawa ‘ Every object tells a story’ pod kuratelą Oskara Zięty. Wystawa gości w Soho Factory jeszcze do 12 października. Po wzbogaceniu ekspozycji o nowe powarsztatowe eksponaty, projekt zawita wkrótce na Łódź Design Festival.

Wszystkim uczestnikom i gościom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do Łodzi!

tekst i foto:  Agata Dąbrowska

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: