Kilo dizajnu

Glina. Niby tylko kawałek ziemi, zadeptany, niezauważalny a użyty w przemyśle staje się twórczym, innowacyjnym materiałem. O transformacji z brudu w pożyteczność przypomniał w zeszłym tygodniu w poznańskim SPOT Marek Cecuła, jeden z najbardziej znanych polskich ceramików. Nie znamy drugiej osoby, która z taką pasją opowiada o glinie!

Wykład rozpoczął się pokazem starych chińskich rycin prezentujących proces powstawania porcelany, szczególnego rodzaju gliny. Wynaleziona w Chinach była przez wieki na europejskim rynku równie cenna jak złoto… Ma ona nie tylko długą i piękną historię, ale także niesamowitą przyszłość! Jej fantastyczne parametry techniczne sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu dziedzinach produkcji. Kojarzenie przemysłu i dizajnu jest dla Marka Cecuły misją. Bo tylko wtedy, gdy ciekawy projekt zostaje zrealizowany – szeroko udostępniony – ma on szansę na sukces i zmianę świata.

Nowatorskie projekty powstałe z połączenia kreatywności i technologii były tematem drugiej części wykładu. Często padało słowo dizajner – w kontekście projektanta, a także, a może przede wszystkim – myśliciela i wynalazcy.

Dla Marka Cecuły życiowym celem jest ciągłe działanie; funkcjonuje jako artysta, projektant, profesor a coraz częściej jako kreator twórczych sytuacji. Takim miejscem – inkubatorem idei – miało być Design Centrum Kielce. Niestety ta nowatorska myśl nie potrafiła znaleźć zrozumienia w polskiej rzeczywistości. Po zakończonej współpracy z DCK, Cecuła ma kolejne pomysły na propagowanie porcelany i jej możliwości. Przyszłość dizajnu tkwi według artysty w otwartości i dialogu; nade wszystko jednak cenne jest zachowanie równowagi. O tym mówi jeden z jego projektów – 1 kg. Earth. Sztabki niewypalonej gliny wymieszanej z ziemią – wszystko na temat szacunku do otoczenia i własnej pracy zamknięte w jednokilogramowej kostce.

Marek Cecuła podczas pobytu w Poznaniu odwiedził także School of Form. Spotkał się ze studentami pierwszego roku podczas zajęć z ceramiki. Zwiedził szkołę, docenił wyposażenie warsztatów, przestrzeń przeznaczoną dla studentów i ich zapał do pracy. Był pod wrażeniem nietypowego połączenia humanistyki i projektowania. Bo jak sam wie, kreatywność często rodzi się na styku wielu dziedzin.

Rozmawialiśmy z Markiem także o przyszłych, wspólnych działaniach. Niewykluczone, że już wiosną studenci School of Form razem ze studentami Royal Collage of Art w Londynie, gdzie Cecuła jest profesorem, wspólnie zrealizują projekt!

tekst: Olga Milczyńska, Agata Dąbrowska
foto: Agata Dąbrowska

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: