Škoda – AMAZING PARTS

Gdzie znajduje się serce samochodu? Jak funkcjonuje ten złożony, mobilny organizm? Czym jest auto we współczesnym świecie i jak inspiruje projektantów do tworzenia nowych form?

2013-03-06 15.58.35

W fascynującą podróż w głąb wnętrza Škody Octavii wybrali się studenci Industrial Design pod wodzą Oskara Zięty. Projekt Škoda AMAZING PARTS pokazuje design jako wielowymiarowy, intrygujący proces, w którym każdy, najmniejszy detal ma kolosalne znaczenie. Studenci rozbierają na części najnowszy model Škody, a następnie inspirując się ich funkcjami i formą projektują nowe formy użytkowe.

Jak dogłębnie zanalizować tak złożony produkt? Jakich użyć technologii i narzędzi warsztatowych by świadomie zaprojektować nową formę, proces czy obiekt? Zgodnie z hasłem „Amazing – sztuka w każdej części” studenci School of Form przyglądają się wnikliwie każdemu elementowi auta, badają mechanizmy i zależności, by korzystać z tej wiedzy przy projektowaniu innych, niekoniecznie związanych z motoryzacją produktów.

2013-03-06 16.17.27

Škoda AMAZING PARTS jest także pytaniem o automobliność i rolę samochodu we współczesnym, zurbanizowanym świecie.

„Badamy samochód jako część jednego holistycznego organizmu urbanistycznego, element miejskiego krajobrazu zależny od mieszkańców, systemu zasad i kulturowych symboli. Ale także jako intymną, prywatną przestrzeń, której można doświadczać w interaktywny, multisensoryczny sposób”

mówi Agata Nowotny, socjolożka, koordynatorka zespołu humanistycznego zaangażowanego w projekt.

Do czego, oprócz przemieszczania się, służą nam auta? Jak się z nimi komunikujemy? Co sprawia, że odczuwamy komfort we wnętrzu samochodu? Jakimi zmysłami je odbieramy? Wreszcie – gdzie maszyna spotyka się z człowiekiem? Jakie zachodzą pomiędzy nimi interakcje? I czy kierowca jest pewnego rodzaju hybrydą?

862130_10151458552115208_863075800_n

Wyzwań, przed którymi stają studenci School of Form nie brakuje, zapału – również. Projektanci w trakcie całego procesu stawiają czoła nie tylko zadaniom projektowym, ale także nabywają wiedzę, którą podzielą się z publicznością. Podczas targów Motor Show 4-7 kwietnia na MTP zaprezentują serię krótkich, inspirujących wykładów m.in. o mobilności, ultralekkości czy alternatywnych źródłach napędu.

Warto zobaczyć i posłuchać!

Tekst: Agata Dąbrowska
Fot: Danil Daneliuk

Rozkładanie Nowej ŠKODY Octavia na części przez studentów School of Form odbędzie się w dniach 18–28 marca br. w pawilonie 1 MTP. Osoby zainteresowane mogą zobaczyć pokaz bezpłatnie od 18 do 27 marca, wchodząc od strony School of Form / ul. Głogowska 18.

Transformacja części samochodowych w formy użytkowe będzie miała miejsce w dniach 4-7 kwietnia br. podczas targów Motor Show, również w pawilonie nr 1 MTP.

więcej o projekcie:
www.amazingparts.pl
www.sof.edu.pl

Advertisements

2 comments

  1. Uwielbiamten punkt widzenia.

  2. Jaki rodzaj aparatu fotograficznego użyto? To z pewnością jest dobrej jakości sprzęt.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: