Lego, żywioły i pasja

Kruche, ciepłe, świeżo wyjęte z pieca. Pachną żarem. Nie o biszkoptach jednak mowa, a o ceramice. Biscuit to ceramiczne naczynia, poddane pierwszemu wypałowi. Biscuit to także nazwa grupy ceramicznych zapaleńców, która działa od niedawna w murach School of Form.

Chęć tworzenia własnych projektów i doskonale wyposażona pracownia wystarczyły, by powołać do życia Biscuit – przestrzeń do eksperymentów i wymiany wiedzy.

„Pojawiła się potrzeba, by naszą pasję do ceramiki rozwijać, a także dobrze się przy tym bawić”

mówi Arek Szwed, opiekun grupy, na co dzień szef pracowni ceramicznej w School of Form.

koło ceramiczne_-7

„Działamy trochę w undergroundzie – śmieje się Arek – nie tylko dlatego, że warsztat mieści się na samym dole budynku. Chcemy działać oddolnie, wychodzić z naszymi akcjami w świat, ingerować w przestrzeń miejską. Jest sporo do zrobienia, a ceramika jest uniwersalnym narzędziem ekspresji!”

Biscuit to formalnie koło naukowe, działające w strukturach uczelni. Tworzą je studenci i studentki School of Form. Jest nawet zarząd i prezeska – Paulina Masternak:

„Właśnie zaczęliśmy pracę nad pierwszym projektem. Dotyczy żywiołów. Trwa research: przez pracownię przeszła już mała burza pomysłów. Szukamy nieoczywistych skojarzeń, form, kolorów, które oddadzą charakter sił natury. Pewnie w ciągu kilku dni rozpoczniemy prace nad modelami i ruszymy z produkcją. Finalną formą mają być cztery sety – zestawy naczyń. Mamy nadzieję pokazać je na wystawie także poza szkołą”

koło ceramiczne_-3

„W pracowni zaczęły pojawiać się dziwne rzeczy: stosy drewna, kamienie, woda morska do mieszania z porcelaną…Dzieje się! Eksperymentujemy”

mówi Arek Szwed, który przygląda się pracom studentów, doradza, dzieli się wiedzą. A ma jej sporo: przez parę lat był współpracownikiem i asystentem znanego na świecie ceramika i artysty Marka Cecuły. Razem współtworzyli koncepcję Design Centrum Kielce, która z powodów politycznych nie została zrealizowana. Wiosną i latem tego roku Arek był instruktorem w międzynarodowym projekcie Art Food, który swój finał miał w Fabryce Porcelany Ćmielów. Tam też, podczas miesięcznego pobytu, powstał reportaż dokumentujący pracę ćmielowskich rzemieślników. Bo Arek równie dobrze jak przy ceramicznym piecu czuje się za obiektywem aparatu.

Jakie są plany grupy Biscuit?

Rozwijanie własnych umiejętności, popularyzacja ceramiki, organizacja warsztatów i festiwali, zapraszanie ciekawych gości na wykłady. Współpraca zarówno z placówkami edukacyjnymi, jak i przemysłem: fabrykami i manufakturami specjalizującymi się w ceramice. Inspirowanie siebie i innych.

Zaczynają ciekawie: oprócz projektu „Żywioły”, trwają prace na projektem, który łączy ceramikę, filozofię i …klocki Lego. Ale o tym w następnym poście 🙂

tekst: Agata Dąbrowska
foto: Marta Łempicka

koło ceramiczne_-2  koło ceramiczne_-4

koło ceramiczne_-5

koło ceramiczne_-6  koło ceramiczne_-8

koło ceramiczne_-9

koło ceramiczne_

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: