Od hali wystawienniczej do nowoczesnej szkoły dizajnu

Co mnie zainspirowało do napisania tego tekstu? Historie zapisane w miejskich budynkach. Jestem w School of Form od niedawna, poznaję uczelnię jako praktykant. Na własne oczy przekonałem się, jak może funkcjonować obiekt postindustrialny.

_MG_0314

Przemiana budynku SoF na co dzień jest „przezroczysta”, niezauważana. Tymczasem siedziba każdej instytucji pokazuje filozofię jej działania. Poniżej chciałbym przybliżyć „przestrzenną” historię School of Form. Widniejąca w katalogu Międzynarodowych Targów Poznańskich Hala nr 1 (hala przemysłowa) została wybudowana  w latach 1947-1948. Architektami byli Stanisław Kirkin i Lucjan Ballensteadt. Do celów wystawienniczych hala była wykorzystywana do 2011 roku. Od tego roku bowiem zaczyna się historia School of Form.

Siedziba SoF w hali MTP ilustruje trend w „aktywizowaniu” zapomnianych budynków poprzemysłowych. Rewitalizację przeprowadzono bardzo umiejętnie, zachowując tożsamość miejsca. Pozostawiono industrialną „duszę” budynku, dostosowując jego charakter do potrzeb nowoczesnej, dynamicznie rozwijającej się uczelni.

ceramika-(1)

Jedną z wielu podobnych inicjatyw na świecie jest Kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein w Essen. To właśnie w tym obiekcie odbywały się wydarzenia związane z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 roku. Wpłynęło to na ogólny rozwój regionu i nową jakość w postrzeganiu tego poprzemysłowego obiektu. Ponownie odkryto zapomniany potencjał.

W Polsce ostrożnie „ożywia się” taki rodzaj budynków, ale na potęgę buduje się nowe. Natomiast siedziba School of Form nie jest przypadkowa. Wiele mówi o strategii uczelni. Wchodząc do budynku nie czujemy nadęcia „szkoły wyższej”, przestrzeń bardziej przypomina duże biuro projektowe.  Jest to tzw. hard loft – adaptacja obiektów poprzemysłowych, a nie soft loft, czyli budowany od nowa, nawiązujący do zabudowy postindustrialnej loft liberalny.

1069318_519820961423244_340325245_n

School of Form to doskonały przykład wykorzystania tego, co dostępne i adaptacji do współczesnych potrzeb. Taki ruch niejako wyznacza trendy: wskazuje na wartościowe i możliwe ścieżki. Którymi będą podążać studenci… Budynek jest naprawdę wyjątkowy, ma to „coś”. Warto tu się znaleźć choćby po to, by doświadczyć tej postindustrialnej „duszy”. Okazji jest mnóstwo! Jak i unikalnych budynków czekających na ponowne odkrycie.

Tekst: Wojciech Pluciński
Foto: archiwum School of Form

IMG_9586

74916_519820781423262_1431306812_n

_DSC4628

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: