Design Areny Design?

21 lutego zakończyła się kolejna już, 6 edycja Areny Design, odbywająca się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Arena Design to dość młode wydarzenie, które w założeniu ma stanowić platformę spotkania wzornictwa z przemysłem; jest pokazem osiągnięć w dziedzinie designu. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem MATERIAŁY, co stanowi odpowiedź na zauważalną w działaniach projektantów tendencję poszukiwania nowych materiałów lub nadawania już istniejącym innego rodzaju zastosowań. Arena Design dzieli się na sześć stref : Top Design,  Kreatywni, Innowacje, Edukacja, Wystawy specjalne oraz Forum – „serce” Areny, gdzie odbywają się wykłady, prezentacje, dyskusje. Wszystkie te elementy mają wytworzyć pełny obraz współczesnego wzornictwa.

Na wejściu zainteresowanie wzbudzała inicjatywa nowymodel.org.  Portal, który łączy projektantów i producentów i ma stanowić miejsce realizacji projektów we wszystkich jego fazach. Można też tam odnaleźć perełki designu, które nie miały szczęścia trafić do produkcji.

nowymodel.org

Dalej, w strefie Edukacji – pokazały się wydziały projektowe ASP w Krakowie, Gdańsku, Warszawie oraz poznański UAP. Prezentowano projekty krzeseł, foteli, stolików, do wytworzenia których użyto nietypowych na tego typu formy materiałów jak dętki rowerowe, tektury, jednorazowe reklamówki. Duże zainteresowanie wzbudziła ekspozycja Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a zwłaszcza rowery: z ręcznie wykonaną przez studenta III roku Łukasza Godka drewnianą ramą oraz lakierowany na połysk rower MTB autorstwa Mateusza Frosta z II roku.

UP. Technologia Drewna

Sporą przestrzeń zajęła prezentacja School of Form. Podczas pierwszego dnia  miały miejsce warsztaty prowadzone przez Wiesława Bartkowskiego, razem ze studentami specjalności Communication Design i Domestic Design. Zadanie uczestników polegało na ożywieniu obiektów za pomocą platformy programistycznej Arduino.

Warsztaty. Wiesław Bartkowski

W ramach „stałej” ekspozycji pokazane zostały siedziska – ikony designu, efekt pracy z wikliną (Industrial Design) oraz projekty z ceramiki, wytworzone podczas projektu Art Food w Fabryce Porcelany Ćmielów.

Ekspozycja SoF Art Food. SOF

Kolejna strefa – wystawa Top Design zaprezentowała wyróżnione w konkursie projekty, które walczyły o Top Design Award, mające świadczyć o wysokiej jakości produktu i dobrym wzornictwie. Największą uwagą cieszył się domek dla lalek Boomini.

I wreszcie centrum Areny – Forum, będące miejscem wystąpień gości specjalnych –  australijskiego projektanta Brodie Neill’a oraz Holendra Sandera Muldera. Forum to także miejsce wykładów, prezentacji i dyskusji z publicznością takich projektantów jak Maria Jeglińska, Oskar Zięta, Paweł Grobelny czy Piotr Kuchciński.

Wykład. Brodie NeillWykład. Paweł Ggrobelny

Jak wspomniałam na początku Arena Design to młoda inicjatywa. Obserwując ostatnie dwie edycje wydawałoby się, że wydarzenie stanie się istotnym punktem na mapie wydarzeń związanych z designem w Polsce. Tymczasem po tegorocznej Arenie pozostaje wrażenie, że taka koncepcja uległa rozpłynięciu.  Arena Design, w odróżnieniu chociażby od Gdynia Design Days czy Łódź Design Festival zapomina, że oprócz pokazywania wartościowego designu powinna również się skupić na projektowaniu samych doświadczeń (przejawiających się np. w ciekawszych i angażujących widza ekspozycjach) czy otwarciu się na osoby spoza tzw. branży. Nie da się ukryć, że większość odwiedzających stanowiła grupa studentów kierunków projektowych i przedsiębiorców. Tymczasem coraz więcej ludzi postrzega design szerzej, nie tylko jako „ładne,  ale niepotrzebne przedmioty”. Arena Design powinna wyjść poza mury Tragów w stronę szerszego grona odbiorców np. organizując wydarzenia towarzyszące w innych miejscach Poznania. Strona internetowa i broszura informacyjna również nie świadczy o Arenie jako wydarzeniu związanym z designem.

Oczywiście ów subiektywny komentarz z kilkoma słowami krytyki nie podważa wartości tego, co już w ramach Areny zostało wypracowane. Są to jedynie spostrzeżenia dokonane na podstawie porównania do innych tego typu wydarzeń i intuicji jak tego typu eventy mogą wyglądać.

Tekst: Ewa Dulcet
Foto: Mateusz Kotowski

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: